Anlayamadım bir türlü ne var bu kadar abartılacak. Yeni çıkan WordPress portfolio sitelerinin tamamında çok yüksek boyutlu görseller kullanılmaya başlandı. Bir taraftan teknolojiyi web 3.0 diyerek yazıya yönlendirmeye çalışan Google ve diğer taraftan sürekli yeni ve kocaman görseller kullanılarak yapılan web siteleri. Hatta başka bir bakış açısıyla bakacak olursak bunların tam tersine işleyen bir realite var.

 

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0 tek ekranda haraket eden web sitesi, react ya da ajax gibi mümkün mertebe tek sayfa üzerinde hareket eden, facebook gibi bildirimleri anlık olarak profilinize düşürerek görmenizi sağlayan programlar bütünüdür.

Neden Web 3.0’a Geçiliyor?

Aslında cevabı basit bir soru bu. Tüm istatistik firmaları ve hatta sizin kendi bireysel bloglarınızda kullandığınız istatistik programları ( başta google search console ) bize 4 yıldır bas bas bağırarak kullanıcların bilgiye, hizmet ve ürüne ulaşmak için cep telefonları ve tablet benzeri cihazlar kullandıklarını söylüyor. Hal böyleyken web 3.0’ın daha az data kullanarak, internet kotanızdan çok yemeyen ve kullanıcılar ile interaktif olabilen web siteleri kullanmanız gerektiği ortaya çıkıyor. Bununda adı web 3.0

Web 3.0’dan Google’ın Beklentisi Nedir?

Google’ın web 3.0 ısrarı aslında olması veya olmaması yönünde değildir. Onlar olması değilde nasıl olması gerektğini söylüyorlar. Diyorlar ki ben içeriğinizi okuyarak sizin web sitenizi bulmak isteyenlerin önüne çıkıyorum. Dolayısı ile web 3.0 daha az görsel daha çok yazı içermelidir. İşi anahtar kelime ve içerik eşleştirmesi yapan bir firmanın bunu istemesi normal. Tabi bu istek bazı yararları da beraberinde getiriyor. Örneğin; daha çok yazı ve daha az resim web sitenizin hızlanmasını, mobil taraycıların data yükünü azaltması manası taşır.

Web 3.0 Tasarımcıların Gözardı Ettiği Birşey

Evet yazının girişinde de dediğim gibi web 3.0 web developer ve desginerlar tarafından anlaşılmış olsada bazı grafik tasarımcılar tarafından tam olarak anlaşılmış birşey değil. Neden bu sonucu çıakrdığımızı da şöyle özetleyim. Bugün bir web sitesi yapmak isteseniz ve zaman kazanmak için iyi bir tema satın almak isteseniz gideceğiniz ilk site themeforest olacaktır. Oraya gittiğinizde ise herhangi bir kategori altında bir web sitesi aradığınızda kocamn kocaman görselleri olan tasarımlar göreceksiniz. Elbette konuyu takip eden ve 3.0 olayını algılayabilmiş çok iyi tasarım firmaları var. Ancak günün sonunda oranları 10’da 1 bile etmiyor. Dolayısı ile tasarımcılar tam olarak bu olayı çözememiş gibi geliyor bana.